cunoscută în lumea întreagă, creşte şi vinde porumbei din cele mai bune origini cu succes, de peste 50 de ani.
Vă prezentăm în continuare câteva exemple de reuşite în sezonul 2006 cu porumbei cumpăraţi de la CRESCĂTORIA NATURAL sau cu descendenţi din aceştia.

UN PORUMBEL DE LA
CRESCĂTORIA NATURAL
CÂŞTIGĂ EUROPA CLASSIC ONE LOFT RACE

De mai mulţi ani, numeroşi columbofili au plăcerea de a participa la concursurile organizate de columbodromuri.
Aceste columbodromuri sunt foarte populare în Statele Unite şi in China, unde se acordă o mare importanţă acestor concursuri clasice.
Noi organizăm destul de multe concursuri sub formă de columbodrom în Europa , dar nu toate au acelaş succes , ca cel din Regatul Unit. Europa Clasic este organizat începând din 2002 la Peterstone(între Newport şi Cardiff în Ţara Galilor).

Porumbelul din linia Silver Toye cu inelul 6005363/06 care a caştigat Clasicul European.

În acest an , 2320 de porumbei au participat la columbodrom şi 1277 porumbei au fost lansaţi în finala de la Edinburg. Cursa a fost foarte grea.
Lansaţi la ora 7h30min porumbelul învingător a zburat 10h şi 21min pentru a ajunge la linia de sosire realizând o viteză de 775m/min. Au sosit împreună doi porumbei dar al doilea a pierdut la intrare 44 de secunde.
Organizatorii au cumpărat porumbelul învingător de la Crescătoria Natural. Este un porumbel din linia Toye şi are
inelul 6005363/2006. El a câştigat 30.000lire sterline care reprezintă 44.000 euro.
Organizatorii au cumpărat pui de la Crescătoria Natural cu intenţia de a-i revinde amatorilor , care nu au putut scoate pui la timp pentru a participa la Clasicul European.
Aşa că Lee Jones, care nu este columbofil , a cumpărat viitorul învingător într-un grup de alti 19 porumbei , rămaşi nevânduţi în ziua finalei. În prima zi au sosit 12 porumbei. Locul 10 a fost câştigat de un alt porumbel de la Crescătoria Natural. El are inelul 6007561/2006 şi este din linia Vanbruaene. Acelaş pui s-a clasat pe locul 8 la As Porumbei şi a fost cumpărat în aprilie de grupul White Wedding Syndicate care nu sunt columbofili. 109 pui s-au întors a doua zi şi concursul s-a închis la locul 134.
În total s-au acordat premii de 100.000 lire sterline adică 145.000 euro. Pentru detalii:

,,MISS NATURAL”
victorioasă în faţa a 10.373 porumbei

In 19 august tandemul olandez
De Hoog-De Kruijk din Tianhoven obţine o magistrală victorie de la Epehy-251km în centrul Olandei cu un pui Delbar de la Crescătoria Natural.

Miss Natural – 6008598/2006, un porumbel Delbar de la Crescătoria Natural câştigător a unui concurs federal din 10.373 de porumbei.

El obţine o diferenţă de 5 m/min faţă de al doilea clasat şi 47 m/min faţă de al treilea. Înainte de acest succes ,,Miss Natural” a mai obţinut patru clasări cu două sosiri in primii 10%.

Victorie la fond pentru doi porumbei proveniţi de la Crescătoria Natural

Am fost informaţi de două prestaţii remarcabile obţinute de pui scoşi
din porumbei de la Crescătoria Natural în cursul sezonului 2006.
Germanul Manfred Unger din Bulkau a triumfat într-un concurs de 1.600 porumbei cu lansare de la Paris cu porumbelul cu inelul 04893/1999/55 scos dintr-un Vanhee 6009540/94 de la Crescătoria Natural.

Porumbeii au fost lansaţi la ora 14 in data de 16 iunie.
Manfred Unger a găsit învingătorul lui la ivirea zorilor şi l-a constatat la ora 04h50min.

Colaboratorul nostru din Japonia ne-a semnalat un alt succes obţinut de un yarling aparţinând lui Susum Okino la un concurs naţional de fond de la 600 km cu 971 porumbei participanţi. Un concurs foarte greu cu doar 28 de porumbei sosiţi în prima zi.
Yarlingul învingător este un fiu din
6025549/2002 un mascul de Roosens.

Yarlingul învingător într-un concurs naţional de 600 km fiu din 6025549/2002 un mascul de Roosens de la Crescătoria Natural.

Ultimul rezultat care ne-a parvenit este al unui mascul rosu deschis de la Crescătoria Natural din rasa Bricoux cu inelul 6000582/2003 aparţinând columbofilului De Smyter Omer din Kruishouten (Flandre). Acesta a obţinut locul 5 As Maraton Naţional Belgia in 2006 cu clasări la:
Barcelona 1037km loc:230din11.802p
Perpignan 913km loc: 13din 6.765p

LOCUL 5 AS PORUMBEL NATIONAL BELGIA LA MARATON

Omer DE Smyter din Kruishoutem (Flamandia Occidentala) este de mult timp un client fidel al Crescatoriei Natural. Anul 2006 a fost in special reusit, datorita porumbelului cu inelul 6000582 de origine Bricoux cumparat in 2003 de la Crescatoria Natutal.

El s-a clasat onorabil la etapa pregatitoare Aurillac (672km) obtinand locul 873 national din 6.611 porumbei participanti.
Pentru ca a venit de la acest concurs in stare foarte buna, Omer s-a hotarat sa-l angajeze la concursul international de la Barcelona (1067 km). A fost singurul porumbel angajat la Barcelona si a sosit pe locul 230 national din
11.802 porumbei participanti.
Cateva saptamani dupa Barcelona , Omer angajeaza din nou un singur porumbel la concursul international de la Peppingnan (913m) care soseste pe locul 13 national din 6765 de porumbei.
Cu aceste frumoase prestatii la cele doua concursuri dificile de maraton, masculul rosu al lui Omer a fost recompensat cu locul 5 National Belgia la marathon.
O performanta excelent
a pentru un columbofil care a angajat un singur porumbel la concursurile de maraton.

Felicitari !!!

DUBLU AS PORUMBEL A.L.C.-C.A.L.C. DIN BILLY BERCLAU

Un frumos solzat cu inelul 445617/04 al lui Hubert Cassel din Violaines (Franta) castiga de doua ori consecutiv titlul de AS PORUMBEL A.L.C.-C.A.L.C. o grupare bine cunoscuta din BILLY BERCLAU.
In 2005 castiga titlul de AS PORUMBEL la categoria Yarling si anul trecut AS PORUMBEL la categoria maturi. Dublu AS Porumbel are ca tata un vanbruane de la Crescatoria Natural, iar ca mama o femela cu inelul 287321/97 din crescatoria personala a domnulu
i Hubert.

Imperecheat cu alta femela masculul de vanbruane a dat un alt zburator de elita cu clasari la Pau(840km) , Perpignan(873km) si St. Sebastian(879km). Va prezentam palmaresul complect al porumbelului 445617/04